JUHTUMI KIRJELDUS. Obi, 2a orientaalkass. Reieluu kaela murd kukkumise tagajärjel.

Juulis, suure kuumalaine lõpus, juhtus paha lugu – Obi kukkus katuselt alla. Ja kuigi kassid öeldakse kukkuvat alati käppadele, ei pidanud orientaalkassi peen luustik põrutusele vastu ja loomake murdis parema reieluu kaela. Et kukkudes sai põrutada ka Obi parem kops, tuli tal oodata oma üldnarkoosiga operatsiooni vähemalt nädal aega. Vahepeal aitasin Obit punktmassaažiga.

Operatsiooni-eelseks toetuseks valisin punktid, mis aitavad säilitada rahu, tugevdavad verd ja aitavad kaasa kopsude funktsiooni taastumisele. Rahulikul loomal on harmooniline chi ringlus. Tugev veri aitab kaasa kudede taastumisele  ja terved kopsud on hädavajalikud anesteesia ajal ja organismi hilisemas puhastusfaasis.

Punktid, millega töötasin: Põiemeridiaani punkt Bl13 sai valitud kopsude toetamiseks. Südamemeridiaani punkti Ht7 valisin looma rahustamiseks. Maksameridiaani punkt Liv3 sai valitud vere toniseerimiseks ja chi toetamiseks ning samadel põhjustel valisin ka viimase, põrnameridiaani punkti Sp6, mis lisaks eeltoodule toetab Obi tagakeha.

Operatsioon kulges edukalt ja taastusraviga alustasin juba järgmisel päeval. Punktid, millega töötan taastusfaasis: lisaks juba tuttavatele punktidele Bl13, Ht7 ja Sp6, mis mõjuvad loomale rahustavalt, tugevdavad verd ja kopsude tööd, soovin kiirendada Obi vereringlust, mis aitab eemaldada operatsiooni kohast jääkaineid ning samas transpordib sinna värsket, hapnikurikast verd, mis omakorda kiirendab luukoe ja pehmete kudede taastumist.

Patsient on kodus ja taastub anesteesiast. Sõber Ninja innustab Obit vett jooma.

Sellepärast lisasin taastusfaasi kaks uut punkti. Põiemeridiaani punkti Bl40, mis on puusade meisterpunkt ja aitab valu vastu piirkonnas. Teise uue punkti valisin samalt meridiaanilt, Bl17. Punkt toniseerib verd ja diafragma tööd (hingamine!).

Teisel päeval võtsime plaastri maha ja elu jätkus peaaegu nagu varem. Igatahes tuju on väikesel patsiendil hea.

Obi paranemine on olnud edukas. Rahustavate punktide toel puudus vajadus sundida Obit kandma haavaõmbluse kaitseks mõeldud operatsioonijärgset kraed ja kostüümi. See vähendas oluliselt Obi stressi taset ja aitas säilitada paranemiseks vajalikku positiivset meeleolu. Kass tohtis vabalt liikuda ja oli õmbluse suhtes ükskõikne. Tänaseks (3 nädalat peale operatsiooni) on niidid eemaldatud ja haava koht vaevumärgatav. Karva kasvamine võtab natuke kauem aega.

Päev enne niitide eemaldamist.

Huvi korral saada kiri või võta ühendust FB kaudu: https://www.facebook.com/KatreScottHopkins

Loomade toitumisteraapia Hiina klassikalises meditsiinis

Toit rõõmustab loomi. Loomad armastavad toidu lõhna, värvust ja tekstuuri ehk võimalust toitu närida. Vastutustundlike loomapidajatena soovime pakkuda oma lemmikutele tervise ja toidunaudingu seisukohast ainult parimat.

Kui mõtleme toitumisest, mõtleb enamik inimesi automaatselt kaloritele, mida energia saamiseks põletada, lisaks võivad meenuda vitamiinid, mineraalained, valgud, süsivesikud ja rasvad. Meile on õpetatud, et tervena püsimiseks peame toituma ’tasakaalustatult’ ja tasakaalus toidukord peaks sisaldama vähemalt ühte ülalnimetatud toitainet. Mõistagi laieneb tasakaalustatud toitumise soovitus ka meie neljajalgsete sõprade toidusedelile.

Traditsiooniline Hiina meditsiin vaatleb toiduaineid ja toitumist pisut teisiti. Ülalnimetatud kategooriateks jagamise asemel on Hiina meditsiini põhjal toiduaineid, mis soojendavad või jahutavad, toiduaineid, mis suunavad energia ja/ või vedelike liikumist organismis üles- või allapoole ja toiduaineid, mis võimaldavad konkreetsetel organsüsteemidel optimaalselt toimida.

Hiina klassikaline meditsiin on jälginud toidu mõju organismile enam kui 5000 aastat ja kogunud selle aja jooksul erinevaid toitumist puudutavaid andmeid ning selliste andmete järk-järgulise süstematiseerimise tulemusena arendanud välja toiduteraapia. Tänapäeval soovitavad Hiina meditsiini praktiseerijad lisaks ravimtaimede kasutamisele looma organismi tasakaalustamisel sööta neile haigusseisunditest toibumiseks ja tervise säilitamiseks ka spetsiaalselt näidustatud toiduaineid.

Toidu suunad

Igasugune toiduaine suunab Chi, vere / vedelike liikumist kehas oma moodi. Selline liikumise suund võib olla üles – alla, sisse- või väljapoole. Näiteks on loomal südamepuudulikkuse tõttu tekkinud veepeetus. Sellisele loomale saab soovitada toiduainete tarbimist, mis suunavad vedelikke allapoole, et viia kopsudest ja kõhuõõnest liigne vedelik põie kaudu kehast välja. Teisalt jälle, kui neljajalgsel sõbral on näiteks kusepidamatus, on näidustatud toiduained, mis liigutavad vedelikku ülespoole, et tasakaalustada looma kehas valitsevat üldist allapoole suunatud liikumist. Külmetunud loomale võib anda väljapoole suunaga toiduaineid, et aidata vedelike liikumist rakkudes ja juhtida need seejärel hingeõhu ja uriini kaudu kehast välja. Kui loom on hüperagressiivne, on näidustatud allapoole suunaga toiduained, millel on rahustav ja jahutav mõju. Sissepoole suunaga toite on Eestis soovitav anda loomadele eelkõige talvel, et aidata loomal säilitada organismi energiataset.

Sellele lisaks on olemas veel libedaid ja takistavaid toiduaineid, millega saab reguleerida Chi, vere / vedelike liikumise kiirust kehas.

Toidu maitsed

Maitseid on samuti erinevaid: magus, hapu, vürtsikas/tuline, soolane ja kibe. Igal maitsel on Hiina meditsiinis oma kindel funktsioon ja kui ühte maitset tarbitakse teistest enam, võib organismi tasakaal kaduda.

Nii näiteks kasutatakse magusaid toite loomadel seedimise soodustamiseks ja Chi suurendamiseks. Magus ei tähenda kommi ja küpsist, magus on toiduaine omadus. Näiteks riis ja mais on magusad toiduained. Soolaseid toiduaineid kasutatakse Hiina meditsiinis kasvajate ja tsüstide ’pehmendamiseks’. See on tavaliselt esimene samm, mida Hiina meditsiini praktiseerija kasvajamassi lahustamiseks (kirurgilise sekkumiseta) soovitab. Hapud toiduained kuivatavad limaskesti pindmiselt. Kuivatav-kootav toime vähendab rakkude niiskust või limaeritust seede-, kuse-, reproduktiiv- või respiratoorsete elundite pinnalt. Hapu on abiks ka kõhulahtisuse korral ja aitab rahustada seedetrakti. Vürtsikad/tulised toiduained soodustavad higistamist, stimuleerivad vereringet ja aitavad kaasa seedimisele. Samuti aitavad vürtsikad/tulised toidud võidelda toitumisest (punane liha, piim) põhjustatud liigse limaga organismis. Kibedad toiduained soodustavad seedimist. Teatud kibedaid toiduaineid kasutatakse samuti nende jahutava ja põletikuvastase mõju tõttu, sest nad vähendavad sisemist tuld (näiteks nahahädasid).

Toit ja meridiaanid

Teatud toiduainetel on Viie elemendi süsteemi järgi seos konkreetsete organsüsteemide ehk meridiaanidega. Hiina meditsiini järgi soodustab teatud toiduainete tarbimine muudatusi teatud organsüsteemis. Süües teatud toite teatud kogustes, on võimalik nõrgenenud organsüsteemi toetada, samas kui teatud toiduga liialdamine viib organismi teistpidi tasakaalust välja ja mõjutab seeläbi kaudselt ka ülejäänud organsüsteeme.

Kuna toiduainetel on organsüsteemile teatud spetsiifiline mõju, siis jagunevad Hiina meditsiinis toiduaineid ka meridiaanide alusel, st igale meridiaanile vastavad teatud konkreetsed toiduained, mida ma essee spetsiifikat silmas pidades siinkohal loetlema ei hakka.

Toidu temperatuur

Lisaks eeltoodule on toiduainetel ka termilised omadused ehk temperatuur. Toiduained võivad olla soojendavad, jahutavad, kuumad ja neutraalsed. Toidu termiline omadus ei tulene mitte kuumutamisest vaid sellest, mis tunne tekib pärast toiduaine söömist ning Hiina meditsiin mõtleb siinkohal nii füüsilisi kui ka emotsionaalseid ’temperatuure’.  Nii näiteks loom, kes kergesti füüsiliselt üle kuumeneb, kui ka loom, kes kergesti vihastab, võiksid mõlemad süüa organismi tasakaalustamiseks jahutavaid toiduaineid.

Soojendavaid toiduaineid kasutatakse loomadel vereringe ja seedimise ergutamiseks ja nagu öeldud, et ei tähenda toiduaine soojus, et toit peaks olema pliidil soojaks tehtud. Pigem viitab see söömise järgselt tekkivale organismi sisemisele soojusele. Soojendavad toiduained aitavad kaasa seedimisele ja toitainete omastamisele, on abiks külmaga halveneva artriidi puhul, sest kiirendavad vereringet. Loomad, kellele meeldib talvel ahju või radiaatori kõrval magada, saaksid tuge ka soojendavate toiduainete söömisest.

Neutraalse temperatuuriga toiduained on head tasakaalustajad. Kuna nad ei tekita organismis konkreetset termilist kvaliteeti, võib selliseid toiduaineid lisada menüüsse kergemate tasakaalutuste korral.

Yin ja yang toiduained

Peatun korra ka laiemal pildil. Traditsiooniline Hiina meditsiin rajaneb yin ja yang dünaamikal ja loomulikult käivad siia alla ka toiduained. Samas on keeruline toiduaineid niimoodi jagada, sest Hiina meditsiinis vaadeldakse asju suhteliselt ehk omavaheliste seoste kaudu. Siiski on tähtis mõista kõige olulisemat põhimõtet. Kui loomal domineerib yin-printsiip ja see põhjustab terviseprobleeme, siis esimeseks soovituseks on süüa vähem yin-tüüpi toiduaineid ja seeläbi vähendada organismi tasakaalutust. Ja loomale, kel yang-printsiibi domineerimine tekitab terviseprobleeme, tuleks anda vähem yang-tüüpi toiduaineid.

Kokkuvõte

Haigus on Hiina meditsiini järgi organismi tasakaalutuse seisund. Toidul on tasakaalu saavutamisel ja säilitamisel oluline roll, sest ka loom on piltlikult öeldes see, mida ta sööb. Kogu elu on pidevas muutumises ja teisenemises, vaatame kasvõi aastaaegade vaheldumist, mille rütmis elab kogu loodus ja mida Hiina meditsiini järgi peaks arvestama ka looma toidusedeli koostamisel. Ei ole ka nii, et korra välja töötaud menüüd sobivad elu lõpuni, sest arvestada tuleb lisaks looma tervislikule seisundile ka tema bioloogilise vanuse ja sellest tulenevate erivajadustega menüüs. One size fits all Hiina meditsiinis ei kehti ja looma tuleb vaadelda alati oma individuaalses kontekstis.

Elu on pidevas muutumises ja teisenemises. Selleks tasub vaadata kasvõi aastaaegade vaheldumist, mille rütmis elab kogu loodus ja mida Hiina meditsiini järgi peaks arvestama ka looma toidusedeli koostamisel.

Kuidas empaadina ellu jääda

Pühendatud varalahkunud Martinile.

Rajaleidjad ei juhi. Nad näitavad teed. Iseendale. Iseendaks saamine on rajatu rada. Teekaarti ei ole. On vaid oma intuitsioon, kõhutunne, unenäod, traumad, sünkroonsused, valu, õnnetused, võimalused ja igapäevane elu, mida jooksvalt lahti mõtestada. Oleme kõik omavahel seotud. Lihtsalt, mõned meie hulgast on sündinud lisavõimega tunda. Valikuta.

Seda kutset endas maha surudes me kannatame. Kannatus on empaadi suurim õpetaja ja motivaator, mis ei jäta lõpuks muud võimalust, kui oma rada üles leida.

See on ainus eesmärk, mida kannatus täidab. Emotsionaalne valu, mis on lahutatud teejuhi rollist iseendani, ei õilista. Sellesse võib kinni jääda ja sellest saab sõltuvus. Igasugune sõltuvus on ohtlik, sest lagundab isiksuse piire.

Jäta meelde:

  1. Sa ei ole kunagi üksi, abitu ega armastusest ilma – isegi kui see nii tundub.
  2. Sinu parim abimees on lihtne talupojamõistus.
  3. Päev ja öö panevad sind sama asja erinevalt nägema.
  4. Mõte on jõud, millega kujundad oma elu. Sellepärast säilita positiivne hoiak.
  5. Kui oled põhjustanud (endale, teisele) psüühilist valu, ära tardu süütundesse, vaid otsusta sealsamas, nüüd ja kohe, sama mustrit enam mitte kunagi korrata.
  6. Kui on raske, ela päev (või tund) korraga ja püsi käesolevas hetkes.
  7. Oled väärtuslik ja sul on universumis oma kordumatu ülesanne.

_  _  _

Seekordseks sihtgrupiks said valitud empaadid, sest tunnen, et meid liigub vaimseil maastikel päris palju. Kõnelen inimestest, kel on teistest keerulisem oma isiklikke piire hoida. Esiteks sellepärast, et tunneme vastutust kogu maailma ees, aga enda vajadused jätame sageli hooletusse. Teiseks sellepärast, et raske on hoida ja kaitsta seda, mille piirid on ähmased või määratlemata.

Sõna empaatia tuleb kreeka keelest ja moodustub kahes osast – en (sees või sisemine) ja pathos (tunne). Empaatia on võime tunda teise inimese tundeid. Empaadi ja sensitiivi põhiline erinevus seisneb selles, et tajudes teiste inimeste tundeid, ei võta sensitiivid neid endasse. Empaadid seevastu mitte ainult ei taju teiste viha, kadedust, raevu, hirmu, segadust ja muud, vaid võtavad need endasse ja kogevad võõraid torme nagu enda omi.

Eriti teravalt tajuvad empaadid teiste alla surutud ja läbi töötamata emotsioone. Ja kuigi empaat kogeb teinekord ka nö võõrast rõõmu, tõmbab enamus meist ligi just elu varjupoolt ja kogeb teiste peidetud, nimetut valu ja kannatust – maailmavalu.

Empaadid elavad avatud süsteemiga. Meil nagu puuduksid loomulikud energeetilised piirid. Kui empaat unustab (või pole veel aru saanud), et tema tööks (ja lunastuseks) on olla värav, ja seistes silmitsi võõra valuga, avanemise asemel hoopis sulgub, lukustades niiviisi võõra valu endasse, on tulemuseks empaatiline stress ehk lõputuna näiv kannatus.

Emotsiooni lukustunud empaat kogeb oluliselt tugevamat valu kui stressist vaevatud, ent tervete isiksuse piiridega tavainimene. Hingelisel valul on omadus aja jooksul somatiseeruda ja nii võime jääda haigeks, saada põletiku, langeda depressiooni, kannatada ärevuse all ja kaotada lõpuks usu maailma ja iseendasse. Me põleme läbi.

Tasakaalu kadumine keha, hinge ja vaimu vahelt on energiameditsiini seisukohast tervise puudumine ehk haigus. Tervis on elamine keha, hinge ja vaimu tasakaalupunktis (loe lisaks: https://terratherapies.com/teraapialaegas/) Sellepärast tuleb võtta oma emotsionaalse tasakaalu ja vaimse tervise eest samasugune vastutus nagu füüsilise tervise eest.

Emotsionaalse piina ülesehitav käsitlemine – ümbertöötamine (sellest räägib ja kirjutab põhjalikult Mai Väljataga) – eeldab oma vaimse heaolu e. tervise nägemist uute silmadega. Analoogiliselt füüsilise heaoluga ei ole ka psüühiline heaolu iseenesestmõistetav. Seni, kuni me ei hoolitse oma psüühilise heaolu ja tervise eest sama pühedunult nagu oma keha eest, laperdame hirmude ja kahtluste tõmbetuules, mis tõukab pidevalt tasakaalupunktist välja.

Kuidas enda ja teiste kannatusi vähendada, kuidas saada terviklikuks ja asuda oma väge ülesehitavalt kasutama, selle asemel, et energiadraamade käigus ikka ja jälle kildudeks puruneda, selles peitub empaadi teadlikuks saamise võti.

Valgus juhib väravani iseendas.

Et isiklik vaimne ruum puhtana hoida, on vaja kõigepealt tuvastada oma piirid. Iseloomustamaks ühenduse taastamise olulisust oma juurte ja vaimse algallikaga, võrreldakse seda ka teekonnaga ’tagasi koju’.

Empaadi psüühiline tervis sõltub tema kavatsustest, tahtest ja motiividest. Kui puuduvad siht ja mõtteselgus, on elu laialivalguv ja ähmane. Et sellest rägastikust tasakesi välja ronida, pole mõtet klammerduda pilti, nagu saaksid kõik probleemid alguse meist väljastpoolt. Nii, nagu teised meile, põhjustame oma selgeks mõtlemata motiivide ja ebamääraste piiridega ka ise teistele peamurdmist ja kannatusi. Seal, kus on muhk, on alati kohal ka lohk, sest loodus/vaimne maailm tühja kohta ei salli. Suur segadus sees avaldub suure segadusena väljas. See on külgetõmbe seadus.

Muutumine ja sellel põhinev vaimne kasv ei ole peaaegu kunagi vabatahtlik. Miks? Lisaks inimlikule laiskusele takistab muutumist hirm. Kaks põhilist hirmu empaadi elus on hirm haiget teha ja haiget saada. Minu suurimaks ängiks on olnud hirm kaotada oma valgus, ühendus jumaliku algega. Muidugi ei ole selline asi tegelikult võimalik.

Võõra valu kogemine tekitab empaadis tunde, nagu oleksime vaimsest vereringest välja lõigatud. Võõra valu kogemisega kaasneb tugev energeetilise sageduse langus. See ei hüüa tulles, vaid söövitab hiilimisi ja salaja. Ühtsus, millest empaat võõraid emotsioone omastades välja langeb, on muidugi kontakt iseendaga. Sellepärast tunneme, nagu oleksime paradiisist välja langenud.

Eraldatuse kogemus võib tekitada empaadis tunde, et ollakse üksi, väärtusetu, et mul on midagi viga.  Ja kuna mõtte jõud on võimas loomise vahend, saab end mõttega ka haigeks teha, isegi oma eluküünla kustutada. Mõtte jõud on maagiline töövahend, sellepärast kasuta seda targalt, sest „võidab see hunt, keda sa toidad“.

Tunded on liikuv energia, nad tulevad ja lähevad. Empaat aga ehitab tunnetele enda sisse pesa ja siis imestab halva ensesetunde ja piinava rahutuse üle. Raiskame elu võitluses väljamõeldud deemoniga. Empaadi probleem ei seisne mitte võõraste emotsioonide üleskorjamises, vaid nende omastamises.

Kuigi paljude empaatide isiklikus ajaloos esineb nn jõehobu elutoas, arvan siiski, et empaadiks sünnitakse. Oma loomusega toimetuleku õppimine on empaadi karmiline ülesanne. Oleme tulnud, et õppida tundma oma jõudu, piire ja nende kaitsmist, tegema vahet minu-sinu vahel ja energeetilist iseseisvust e. püsti püsimist, teiste teenimist ja kanaliks olemist jumaliku ja maise vahel ja selle käigus ise ellu jääma. Lapsepõlv annab karma õppetundideks lihtsalt teatava eelhäälestuse.

Mulle andis lapsepõlv teiste tunnete lugemiseks tundliku antenni ja nii muutusin alguses pereliikmete, hiljem ka võõraste alla surutud, nimetute tunnete lugejaks.

Empaadi energeetilises identiteedis – piirides – valitseb suur segadus. Kui me enda sees olevaid tundeid esmakordselt iseseisvalt uurima hakkame, on keeruline end valitsevast segapudrust üles leida. Lisaks oma tunnetele kogeme enda omana ka pereliikmete alla surutud, läbi töötamata raevu, valu, leina, häbi, kahtlusi ja muid tundeid ning järeldame ekslikult, et viga on meis. Ja asume usinalt oma vigu parandama… mõistmata, et küsimus ei ole mitte selles, mis mul viga on, vaid selles, miks ma teiste energeetilist saasta omastan ja sellel minna ei lase?

Mitte Sina ei ole prügi. Võõras prügi on Sinu sees. Lase sel minna, aga ära lahku sellega koos!

Olemise kiituseks

Täna oli arutult kõva tuul ja aias ringi jalutades tekkis mõte teha talveks mõned salvei tõrvikud. Mulle väga meeldib selline meditatiivne elustiil – käid ja vaatad ja siis äkki teadki, mida vaja järgmisena teha.

Võimatu on elada, kui sellist omaette uimerdamise aega ei ole. Mida aasta edasi, seda rohkem väärtustan aega, mis kulub lihtsalt olemisele – et kui keegi peaks küsima, siis just nii vastaksingi – et olen. Olemiseks sobib mitmeid erinevaid tegevusi: võib sõbraga Skypeda, silmapiiri või taevast vaadelda, jälgida lindude tegemisi, kassiga jalutada ja veel palju muud.

old-sage
Old sage tähendab lisaks vanale salvei põõsale ka teadjameest või -naist.

Olid majad ja olid ajad, kui kogu ärkveloleku aeg kulus töötamiseks, laste kasvatamiseks, kodu koristamiseks, söögitegemiseks ja kui siis veel hilisõhtul mõni vaba tund ette jäi, läks seegi tõlkimiseks, kuni punaste silmadega notina voodisse langesin. Muidugi, iga asjaga harjub, nõnda ka kurtmisega, et aega ei ole. Tegelikult on aega küll ja veel, küsimus on prioriteetides,.

Aga tagasi salvei juurde. Korjasin peenralt 15-18 umbes 15 cm pikkust oksa ja silmailuks veel mõned piparmündid lisaks, et oleks kena pildistada.

Tõrvikute tegemine ise on imelihtne – võtad värsked salvei oksad (mina neid enne ei kuivata, sest kuivanud okste punti sidumisel on pärast kogu köök lehepuru täis ja tõrvikud jäävad ka poole õhemad) ja sead nad kahe-kolmekaupa enam-vähem võrdse suurusega kimpudeks.

Kimbu köidad pead-jalad koos, siis jääb tõrvik mõlemalt poolt ühtlaselt paks. Eelnevalt kuivatatud salveist seotud tõrvikul on teinegi häda – kuna ta pole nii tihe kui värskest salveist seotud punt (mis – pange tähele – tuleb siiski kuivama panna, aga seotud peast lihtsalt) tikub selline tossutamise asemel leegiga põlema, mis pole aga siseruumides ringi liikudes eriti hea mõte ja jumal hoidku, kui mõni põlev leht põrandale või mööblile pudeneb.

Salveist seotud kimbud asetan agale kuivama. Aga on geniaalne pliit ja mul on au ühte sellist oma köögis kasutada. Aga on pidevalt kuum ja tema ees ja küljes on mõnus igasugu asju kuivatada, pesust märgade sokkide ja ravimtaimedeni välja. Aga näol on tegemist Inglise maaköögi ikoonilise tarvikuga. Olin varem raamatutest mitu korda agast lugenud, aru saamata millega tegu. Kuni lõpuks!

aga-salvei-tõrvikud
Seotud salvei tõrvikud aga kohal kuivamas.

Loe lisaks: A. Kivirähk: molutamise kiituseks.